Influencer Marketing nedir sorusu günden güne daha fazla sorulmaya başlandı. Çünkü bu yeni pazarlama trendi, markalar için yarattığı avantajlarla özellikle de pazarlama sektörünü yakından ilgilendirmeye başladı.
Pazarlama modellerinin etkisi, çağın yenilikleriyle birlikte değişen tüketici davranışlarına göre şekilleniyor. Örneğin, artık internet kullanıcılarının %47’si Adblock (reklam önleyici) kullanmaya başladı. Bu oran, alım gücü en yüksek ve en kalabalık jenerasyon olan Y kuşağında ise hemen hemen %70’e çıkıyor. Göz ardı edilemeyecek bu istatistikler, birçok marka için büyük bir probleme neden oluyor.

Günümüzde insanların aktif olarak kullandığı internet, markaların mesajlarını duyurması konusunda vazgeçilmez bir rol oynuyor ancak Adblock kullanımı, birçok reklamın tüketiciye ulaşamamasına neden oluyor. Bu durumda çoğu marka, hedef kitlelerine ulaşabilmek için, dijital ortamlarda farklı stratejilere ihtiyaç duymak zorunda kalıyor. Influencer Marketing, adblockerlara takılmayarak bu sorunu ortadan kaldıran en güçlü yeni pazarlama türü olarak, diğer dijital pazarlama metodlarını geride bırakıyor.

Bugünlerde sık sık duyduğumuz bu pazarlama modelinin etkisi giderek artmaya da devam ediyor. Influencer Marketing yeni bir trend gibi gözüküyor olsa da aslında değil, markalar internetin ve sosyal medyanın yaygınlaşmasından beri bloggerlar, Youtube, Twitter ve Instagram fenomenleriyle işbirliği yaparak ürünlerini ve servislerini hedef kitlelerine, reklam kokmadan ulaştırıyorlar.

Peki, Influencer Marketing nedir?

Influencer, etki anlamına gelen “influence” kelimesinden türetilmiş bir kelimedir. Influencer ise belli bir etki gücüne sahip kişilere deniyor. Bu etki gücü genellikle, belli bir alanda trendsetter olmak ya da uzmanlaşmış olmakla çoğu zaman bağlantılı…

Sosyal medyada ise influencer, yaratıcı, ilginç, samimi kişilikleriyle çok takipçisi olan kişilere deniliyor. Influencerlar genelde (moda, teknoloji, gastronomi, seyahat gibi) bir kategoride çok büyük bir etki gücüne sahip olduğundan, markaların da ilgisini çekiyorlar. Çünkü takipçilerinin hangi konularla ilgilendiği belli olduğundan, örneğin bir spor markası spor influencerlarıyla çalıştığında, ya da bir makyaj markası kişisel bakım influencerlarıyla çalıştığında, markalar böylece direkt olarak müşteri kitlelerini hedefleyebiliyorlar.

Pazarlama kampanyaları ile influencerların (fenomenlerin) bir araya gelmesinden oluşan “Influencer Marketing” tüketiciyi harekete geçirebilme konusunda büyük bir güce sahip. Çünkü insanlar başkalarının referanslarına, markaların kendileri hakkında paylaştıkları reklamlardan çok daha fazla güveniyor. Ayrıca Influencer Marketing kampanyaları çoğu zaman “gizli reklam” olarak yapılabiliyor. Bu yüzden Influencer Marketing konusunda profesyonel bir hizmet almak aslında çok önemli. Çünkü kampanyalar reklam koktuğunda tüketicilerin satın alma davranışları büyük düşüşler gösteriyor.

Sosyal medyanın hayatımıza giriş tarihini baz alırsak, etki sahibi kişilerle yapılan pazarlama konsepti çok yeni bir yöntem olarak düşünülebilir. Ama aslında markalar pazarlamanın başlangıcından beri ünlüleri kullanıyorlar. Influencerların, ünlülerden en büyük farkı, tüketiciye daha samimi, daha ulaşılabilir ve daha güvenilir gelmeleri…

Ünlülerle yapılan reklamlar ne kadar yaratıcı olursa olsunlar, ünlülerin belirli bir ücret karşılığında o markanın reklamında oynadığını herkes biliyor ve bu da tüketicinin satın alma eğilimini ister istemez düşürüyor.

İstatistiklerle Influencer Marketing

Influencer Marketing’i profesyonelce yapanlar, müşteri kitlesinin doğru hedeflenmesi, kampanyaların reklam kokup kokmadığı, hangi markanın hangi sosyal medya platformlarında daha etkili olacağı, nasıl daha fazla etki yaratılacağı ve hangi paylaşım türlerinin seçilmesi gerektiği gibi konularla ilgileniyor. Tüm bunlara artı olarak, büyük veri analizi influencerları seçerken, briefler verilirken ve kampanya yürütülürken alınan sonuçların çok daha efektif olmasını sağlıyor.

  • Influencer Marketing’i doğru şekilde yapan şirketlerin, genel ortalamaya göre 3 kat ve daha fazla geri dönüş oranı (ROI) sağlamaları, 2014’de yapılan Tomoson araştırmalarında ortaya çıktı. Genel ortalama 2014’te 1 dolara 6.85 dolar geri dönüş sağlarken, bu pazarlama modelini en iyi yapan şirketlerin 1 dolara 20 dolar ve üzeri geri dönüş sağladıkları gözüküyor.
  • Bir yandan da 2015’de global araştırma kurumu McKinsey’nin yaptığı başka bir araştırma, geri dönüşlerin ortalamasının 6.85’ten 9.60 dolara çıktığını gösteriyor. Bu da bize kampanyaların etkilerinin büyük artışlar gösterdiğini ve markaların bu konuyla ilgili gittikçe daha da bilinçlendiğini bizlere gösteriyor.
  • Schlesinger Associates’in pazarlama uzmanları ile yaptığı bir araştırmadan çıkan sonuçlarda katılımcıların %81’inin bu pazarlama modelini efektif bulduğu ortaya çıktı.
  •  Adweek’te yayınlanan başka bir araştırmaya göre, markaların %77‘si bu pazarlama metodu ile aldıkları geri dönüşlerin diğer tüm pazarlama türlerinden daha yüksek olduğunu belirttiler.
  • Influencer Marketing teriminin 2013-2016 yılları arasında Google’da aranma oranının giderek artması, artan ilgiyi net olarak gösteriyor.

Influencer Marketing nedir diye arayanların sayısı da dolayısıyla günden güne artmakta.

Influencer Marketing Neden Bu Kadar Etkili ve Popüler?

1- Adblock engelini ortadan kaldırıyor.

İnsanlar günde ortalama 1 saat 40 dakikalarını sosyal medyada geçiriyorlar. Sosyal medyada ve internet sayfalarında önlerine gelen reklamları engelliyor olsalar bile kimse influencerlara herhangi bir engel koyamıyor.

2- Reklam kokmuyor.

Influencerlar, ürün tanıtımı yaparken kendi profil kimliklerini bozmadan içerikler üretip, paylaşım yapmaya özen gösteriyorlar. Çünkü onlar da doğallıklarını, takipçileriyle olan güçlü bağı ve güven ilişkisini korumak istiyorlar. Hayatlarının akışında yaptıkları bu natürel paylaşımlar, marka mesajını markanın kendi sesinden ziyade insanların güvendikleri sesten tarafsız olarak duymalarını sağlıyor. Bu durum, ticarete değil, insan ilişkilerine dayandığı için de tüketicileri kolaylıkla etkiliyor. Influencer Marketing nedir sorusunu sorduysanız, bu pazarlama trendinin reklam kokmayan şekilde kurgulanabildiğini bilerek, markanıza büyük faydalar sağlayabilirsiniz.

3- Hedef kitleye direkt olarak ulaşıyor.

Seyahat, kişisel bakım, sağlıklı yaşam, aile hayatı, hamilelik ve annelik, fotoğrafçılık, moda, makyaj vb. gibi bir çok konuda her influencerın kendine özel etki sahibi oldukları alanlar var. Dolayısıyla, ürün kategorisine göre bu alanlarda takipçi kazanmış influencerlarla çalışmak ulaşılmak istenen demografik yapıdaki tüketiciyi doğrudan yakalıyor.

4- Potansiyel müşterileri harekete geçiriyor.

Tüketicilerin %74’ü herhangi bir alışveriş yapmadan önce alacakları ürünü ya da yararlanacakları servisi sosyal medyada araştırıyor, %92‘si ise insanların (o insanları tanımasalar bile) o ürün hakkında yaptıkları değerlendirmelere inanıyor. Dijital çağın tüketicileri, markanın kendi hakkında söylediklerinden çok o ürünü kullanmış insanların deneyimlerine önem veriyor. Olumlu deneyimler influencerlar tarafından paylaşıldıkça mevcut müşterinin yanında potansiyel müşteriye de dokunmayı başarıyor.

5- Az maliyetle çok başarı sağlıyor.

Küçük bütçelere sahip olan girişimler bile yürüttükleri başarılı Influencer Marketing kampanyaları ardından milyon dolarlık şirketler haline gelebiliyor.

İsveçli bir saat markası olan Daniel Wellington, yüzlerce etki sahibi kişiyle çalıştığı bir influencer marketing kampanyasında, paylaşmaları için bu kişilere isme özel %15 indirim kuponları verdi. Kişiselleştirilmiş indirim yapılan bu projede influencerlar, saatleri kendi tarzlarıyla harmanlayarak, paylaşımlarının açıklama kısmına indirim kodlarını yazdılar. Bu gibi kampanyalar sonucunda bir start-up firması olarak yola çıkan Daniel Wellington, 150.000lık şirket değerini 5 yıldan daha kısa bir sürede 200 milyona çıkardı.

Influencer Marketing’in diğer bir başarılı örneği ise sadece 20.000lık bir bütçeye sahip olan HiSmile adlı bir startup firması adını duyurmak için tek şansını instagram influencerlarından yana kullanarak şirketinin değerini 18 ayda 10 milyona yükseltti.

Influencer Marketing’i doğru şekilde yapan şirketler başarıya emin adımlarla ilerliyor. Çağımıza en iyi şekilde adapte olmuş bu pazarlama modeli, özgünlüğü, uygun maliyeti, güven üzerine kurulu olarak yarattığı efektif sonuçlarla, hızla büyümek isteyen markalar için büyük bir fırsat oluşturuyor.